Breussova terapia

Terapia určená na špeciálnu aj preventívnu starostlivosť o chrbticu a medzistavcové platničky. Špeciálnymi masážnymi hmatmi a ľubovníkovým olejom sa dokážu platničky regenerovať a orgány aktivovať.

Presné hmaty terapeuta, špeciálny olej, úľava od bolesti, balzam na chrbticu. Takto možno zhodnotiť metódu, ktorá zameriava svoju pozornosť na medzistavcové platničky.  Terapia, ktorá dostala pomenovanie podľa rakúskeho prírodného liečiteľa Rudolfa Breussa, ktorý sa okrem tejto metódy preslávil aj liečbou rakoviny a leukémie pomocou prírodných prostriedkov.

V dôsledku svalovej disbalancie, ktorú si človek vytvára sám sedavým spôsobom života, nedostatkom pohybu, sú svaly stiahnuté, stuhnuté, oslabené, majú tendenciu sa skracovať. Problémy s platničkami, stuhnuté svalstvo, bolesti chrbtice ale aj bolesti na duši a psychické problémy. Práve v týchto prípadoch je možné využiť silu Breussovej terapie, ktorá sa výborne kombinuje s Dornovou metódou.

Medzi každým stavcom chrbtice sú uložené medzistavcové platničky, ktoré zabezpečujú normálne, hladké ohýbanie stavcov. Bez platničiek by sa stavce pri ohýbaní šúchali o seba a každý pohyb by nás bolel. Rýchlejšie by sa poškodzovali. Platničky zložené z väzivovej chrupavky zabezpečujú elasticitu chrbtice. Táto chrupavka napríklad jednostranným pohybom, alebo pasivitou, keď sa chrbát neohýba, stráca pružnosť. Pri masáži platničky do seba nasiaknu olej a napijú sa ním. Tým sa stanú elastickejšími a stavce tak lepšie plnia svoju úlohu.

Terapia, nazývaná "zázrak" na chrbticu, je jemná, relaxačná energeticko-manuálna  masáž v oblasti chrbtice vykonávaná špeciálnym ľubovníkovým olejom, pomocou ktorého sa dokážu platničky regenerovať, vyživiť a znovu nabiť energiou, čím sa posunuté stavce lepšie bezbolestne vracajú do svojej správnej polohy. Vyrieši sa tým široké spektrum zdravotných problémov. Uvoľňujú sa psychické, fyzické a energetické bloky, nastáva psychická úľava

Breussova masáž slúži nielen ako riešenie už vzniknutého problému, ale zaoberá sa hlavne prevenciou. Je veľmi vhodná aj v prípadoch, keď napríklad kvôli bolestiam nie je možné použiť iné terapie.

Masíruje sa popri všetkých stavcoch na chrbtici, kde sa priamo ovplyvňuje vnútorná i vonkajšia vetva dráhy močového mechúra. Táto dráha je často v energetickom nedostatku a následne sa zvykne prejaviť dlhotrvajúcimi bolesťami, stuhnutím, či zníženou hybnosťou v krížovej časti.


Spojitosť medzi stavcami a vnútornými orgánmi je často spomínaná vec, avšak často sa zabúda aj na ďalšie dôležité spojenie a tým je psychika = spojitosť chrbtice a našej nálady. Naše telo nedokáže donekonečna ignorovať stav, ktorý preň nie je úplne normálny a začne nám to vracať aj v podobe nálad a tiež zvládania či nezvládania životných situácií. Niekedy stačí málo a veľa sa tým vyrieši.

Pri Breussovej masáži sa automatickým ošetrením akupresúrnych bodov - predovšetkým na meridiáne močového mechúra - môžu uvolniť blokády a duchovné napätie  a tak sa zosilní účinok masáže. Masáž sa vykonáva na bodoch, ktoré sú vyústením spojníc orgánov. Prikladaním rúk sa prostredníctvom chrbtice aktivujú jednotlivé orgány.

Napravením chrbtice a čiastočným odstránením svalovej nerovnováhy dochádza automaticky k lepšiemu držaniu tela, ktoré má zásadný vplyv na celkový vzhľad. Breussova metóda masáže však nie je len mechanický proces určený výhradne k napraveniu chrbtice, ale aj účinným zdrojom energie.

Pri tejto masáži sa používajú špeciálne masážne hmaty, pôsobením ktorých dochádza k zväčšeniu medzistavcových štrbín. Ľubovníkový olej prenikne svalstvom, svaly zmäknú a prekrvia sa, spazmy sa uvoľnia, stimulujú a okysličujú sa nervové vlákna vedúce z chrbtice, olej prenikne až ku medzistavcovým platničkám a regeneruje ich.

Tým, že sa prekrvia svaly okolo chrbtice, dôjde k zvýšenému odtoku škodlivých látok, preto po tejto masáži je potrebné dodržiavať dostatočný pitný režim. Uvoľňujú sa aj dráhy energií, preto je vhodné  po absolvovaní tejto terapie nevykonávať fyzickú aktivitu, ale oddychovať.

ĽUBOVNÍKOVÝ svätojánsky OLEJ je jeden z najpoužívanejších olejov v ľudovom liečiteľstve. Je to účinný prostriedok pri reumatických opuchoch, nervových bolestiach a zápaloch. Uľavuje bolestiam chrbta, kĺbov. Odporúča sa pri liečení rán, rôznych pomliaždenín, zlomenín, zapálených rán, je vhodným prostriedkom i pri rehabilitácii po mozgových príhodách.

Má vysoko regeneračné účinky na hojenie kože po popáleninách, drobných ranách, odreninách a pomliaždeninách. Ľubovníkový olej upokojuje, čistí, zjemňuje a zvláčňuje všetky typy pleti, vrátane citlivej. Má priaznivé účinky na ekzémy, dá sa aj piť.   Môžeme sa ním natrieť od hlavy po päty po kúpeli na udržanie hydratovanej pokožky, najmä pokiaľ je suchá, či aplikovať aj viac krát denne na tvár. Môže sa použiť aj do kúry na vlasy.

Ľubovníkový olej je najviac využívaný pri problémoch s chrbticou, kĺbmi a nervami. Je vhodný na posilňujúcu masáž. Obklady s použitím ľubovníkového oleje umožnia "napučanie" medzistavcových platničiek a uvoľnenie nervov, ktoré vychádzajú z chrbtice. Jeho použitie je účinné tiež pri roztrúsenej skleróze.

Masírovať kvalitným, zohriatym, voňavým ľubovníkovým olejom je zážitok. Olej sa vlieva na všetky stavce a špeciálnymi hmatmi sa vtiera do chrbtice. Aktivuje sa pritom aj kostrč, krížové stavce, ktoré reflexne odrážajú stavce krčné. Čiže ak pôsobíme na túto oblasť chrbtice, pôsobíme reflexne aj na krčnú chrbticu a naopak.

Ľubovníkový olej má čistiace, antiseptické a protizápalové účinky. Je vhodný na ošetrenie spálenej pokožky, po nadmernom opaľovaní, k ošetreniu narazenín, zapálených rán a pomliaždenín, uvoľňuje svalové a energetické blokády; eliminuje opuchy končatín, studené končatiny, zjemňuje jazvy a strie. Originál kvalitný ľubovníkový olej by mal byť červený.

Súvislosti medzi stavcami, orgánmi, žľazami, tkanivami a pocitmi

KRČNÁ CHRBTICA  - CERVIKÁLNA

STAVEC C1 - lebka, tvár, migrény, bolesti hlavy, závrate, prísun krvi do hlavy, mozog, uši, dvojité videnie, strata pamäte,  chronická únava, sympatikus
V psychickej rovine: problémy s nadhľadom, pohľadom človeka k niektorým problémom s ľahkosťou, človek musí všetko pochopiť hlavou aj keď tam práve nie je žiadna logika, absentuje intuícia,  nápaditosť.

STAVEC C2 - dutiny na tvári, oči, zrakový nerv, čelo, jazyk, poruchy reči
V psychickej rovine: neschopnosť vidieť, ktorou cestou ísť. Človeku chýba rozhľad, alebo sa "kuká" až moc, ale nevidí to, čo hľadá - nevidí súvislosť medzi videným a hľadaným.

STAVEC C3 - nervové potiaže, lícne nervy, uši - hučanie v ušiach, tinitus
zuby - bolesti, kazivosť, krvácanie ďasien
V psychickej rovine: takmer rovnaké príznaky ako u vybočenia C4.

STAVEC C4 - dlhotrvajúca nádcha, polypy, strata sluchu, ústa, pery - zášklby pier, popraskané pery, nos, Eustachova trubica
V psychickej rovine: labilita - neschopnosť zaujať pevné stanovisko, neschopnosť "naslúchať", časté pocity viny. Je pre nich ťažké počúvať až do konca, rozhovor často prerušujú a skáču do rečí kvôli potrebe obhajovať sa stále.

STAVEC C5 - hlasivky, krčné žľazy, zápal hrtanu, bolesti šije, pažerák, chronické nachladnutie, pocit hrče v krku
V psychickej rovine je podobnosť s C6 a naviac chýba schopnosť "prekusnúť sa" cez ťažkú situáciu, veľmi ťažké vyjadrovanie sa, dokonca v niektorých situáciách až neschopnosť prehovoriť.

STAVEC C6 - vybočenie spôsobuje stuhnuté krčné svaly, ramená, bolesti nadlaktia, zápal mandlí, dusivý kašeľ
V psychickej rovine je to strnulosť, strach otvoriť sa novému, prijímať nové, alebo ešte nie dostatočne overené veci a byť tolerantnejší.

STAVEC C7 - štítna žľaza, zápaly úponov na ramenách, vybočený palec - halux, časté prechladnutia
V psychickej rovine rôzne formy strachu, pocit "utlačovania", ponižovania sa, tiché trpenie a žiadna obrana. Neriešenie problémov, len ich tiché znášanie a seba-obviňovanie sa za ich vznik. Stavce od C2 po C6 sú tiež zodpovedné za správne spolupracovanie pravej a ľavej hemisféry.


HRUDNÁ CHRBTICA - TORAKÁLNA

STAVEC Th1 -  bolesti v oblasti ramenného pletenca a ruky až ku končekom prstov, bolesti v zátylku, ramene, tenisový lakeť, zápal šliach na predlaktí, bolesti predlaktia a ruky necitlivosť prstov,problémy s priedušnicou
V psychickej rovine: snaha preťažovať sa, všetko robiť sám, chýba dôvera v druhých a v schopnosti iných, neustále preceňovanie svojich síl.

STAVEC Th2 - zastupuje citlivú oblasť srdca, srdečné problémy, poruchy rytmu, vysoký krvný tlak (stavec je posunutý dovnútra), bolesti v hrudníku, koronárne cievy
V psychickej rovine: úzkosť, ktorá bráni sa vyrovnať s niektorými udalosťami, môžu prísť nočné mory, človek je uzavretý, nedokáže byť láskavý, zdá sa byť bezcitný a bez radosti. Nevie prejavovať lásku ani náklonnosť a nevie ju ani prijímať, cíti sa nemilovaný a zastiera to chladným chovaním.     

STAVEC Th3 - ovplyvňuje dych, bronchitída, zápal pohrudnice, zápal pľúc, hrudný kôš, problémy s dýchaním, astma, chrípka, dráždivý kašeľ, priedušky, prsia, chronické problémy
V psychickej rovine: človek ustupuje, nechce nič pre seba, nemá žiadny vlastný názor, bojí sa nadýchnuť, bojí sa pripustiť, že by mohol mať pravdu.

STAVEC Th4  - problémy so žlčníkom, bolesti žlčníka, žlčníkové kamene, žltačka, žlčové cesty, spánkové bolesti hlavy
V psychickej rovine: zablokovanie tohto stavca vedie k zatrpknutosti a tvrdosti voči sebe samému. Človek nič nepustí von, trpí vnútorným hnevom (kypí v ňom žlč), nedokáže povedať, čo je dôvod jeho trápenia.

STAVEC Th5 - onemocnenia a poruchy pečene, slnečný pletenec, krv, chudokrvnosť, nízky krvný tlak, problémy s krvným obehom, únava, artritída, pásový opar
V psychickej rovine: ide o zanedbávanie vlastných životných záujmov. Na jednej strane sa človek príliš mnoho stará o svoje okolie a na druhej strane to vedie k problémom s ,, vnútorným dieťaťom", človeka potom často sprevádza smútok a plač. Bojuje sám so sebou a tým, čo si vlastne praje sám pre seba.

STAVEC Th6 - problémy so žalúdkom, čkanie, poruchy trávenia, pálenie záhy, diabetes
V psychickej rovine sa jedná o problémy so závislosťou ako takou, na čomkoľvek - alkohol, drogy, cigarety, láska, dieťa, rodina, práca, peniaze, túžby - čokoľvek, čo uspokojí závislosť.

STAVEC Th 7 - opäť problémy so žalúdkom, čkanie, dvanástnik, slinivka brušná
  V psychickej rovine: ako pri Th6

Krčná chrbtica a prvá časť hrudnej chrbtice  po stavec Th7 - ovplyvňuje lakťový kĺb a kolenný kĺb zozadu.

Hrudná chrbtica od Th8 po Th12, celá lumbálna časť a kostrč - ovplyvňujú kolenný kĺb spredu, bedrový kĺb, členok vnútorná aj vonkajšia strana a kĺby na prstoch nohy.

STAVEC Th8  - problémy so slezinou a celkové oslabenie imunitného systému, bránica
V psychickej rovine: posun znamená strnulosť, neschopnosť prijať životný pohyb, večné starosti o seba, iných, so všetkým a so všetkými. Nemožnosť sa vyrovnať so zmenami ako takými, či už sú to zmeny osobné alebo aj všeobecné - teda zmeny týkajúce sa napr: prechodu na euro, zmena vládnucej strany, ale aj menšie zmeny ako napr. úplné zatvorenie obľúbeného obchodu.

STAVEC Th9 - alergie všetkého druhu, kožné vyrážky, záchvaty, nadľadviny
V psychickej rovine predstavuje potlačovanie vlastnej agresivity. Prejavuje sa tu známy princíp: môj protihráč, protivník je mojím zrkadlom a vidím v ňom vlastné slabosti. To môže v človeku vyvolávať agresivitu, lebo nikto nemá rád konfrontáciu s vlastnou slabosťou a nedostatkami. Nie vždy sa však treba držať pravidiel, pretože človek má tendenciu sa neskôr do nich zamotať a podriadiť im život. Prestane riešiť konkrétne a vo vnútri sa v ňom stupňuje nenávisť, zlosť a bezmocnosť, ktoré sa aj tak snaží potlačiť aby sa nemusel konfrontovať s tým, čo cíti.

STAVEC Th10 -  problémy s obličkami, arterioskleróza, chronická únava
V psychickej rovine sa prejavujú emocionálne bloky, problémy v partnerstvách akýchkoľvek. Takže  tento stavec je veľmi zaujímavý :-), ale určite nie všemocný - problémy v partnerstvách nemusí mať na svedomí stavec:-)
Skôr sa to môže prejavovať tým, že človek nevie prejaviť emócie, bojí sa odhaliť svoje city, pocity, vášne - celkovo môže pôsobiť ako emociálne nezrelý človek.

STAVEC Th11 - močovod a opäť obličky, kožné problémy, vypadávanie vlasov, akné, zažívacie problémy
V psychickej rovine sa jedná o problémy pri nadväzovaní kontaktov, strach vo vzťahu, úzkostlivosť, neistota, fixácia na vlastné slabosti, stále sebaobviňovanie sa, alebo naopak ospravedlňovanie sa typu: no tak čo ja už som raz taký/á a nič s tým nenarobíš alebo: nič sa s tým nedá robiť.
Človek sa bojí pri zoznamovaní sa s novými ľuďmi, že povie alebo spraví niečo nevhodné a tak mlčí alebo až moc ,,tára". Väčšinou to dopadne tak, že nech sa snaží koľko chce, aj tak sa stane presne to, čoho sa obáva.

STAVEC Th12 - problémy s tenkým črevom, nafúknutie, rôzne formy reumatizmu, poruchy rastu, neplodnosť, vajcovod, krvný obeh
V psychickej rovine sa jedná o "bojácnosť", problém vyrovnať sa s minulosťou, naviazanosť na rodičov, partnera, deti, zvieratá, domove, majetku, zamestnaní. Problémom je akýkoľvek začiatok. Zlé znášanie všetkého, čo naruší prirodzenú životnú stabilitu a rovnováhu. Dieťa začne strednú školu a pôjde na internát, manžel začne chodiť na týždňovky, preloženie v práci na inú pozíciu... všetko to nie sú až tak veľké zmeny, ako si človek pripúšťa.


BEDROVÁ  CHRBTICA - LUMBÁLNA

STAVEC L1 - črevné problémy, poruchy prekrvenia hrubého čreva alebo črevného traktu vôbec, zápcha alebo hnačka                                                                                                                                                            V psychickej rovine: podobne ako pri Th 12

STAVEC L2 - kŕčové žily, kolika, prekyslenie organizmu, slepé črevo, brucho, stehná
V psychickej rovine sú to pocity paniky a kŕčovitého zovretia (leží mi to v žalúdku a mám z toho kŕče v žalúdku).

STAVEC L3 - tzv.ženský stavec: problémy v klimaktériu, či v tehotenstve, pohlavné orgány, močové cesty, kolená                                                                                                                                                           V psychickej rovine sa jedná o pocit chýbajúceho bezpečia.

STAVEC L4 - bolesti sedacieho svalstva, dolné panvové svalstvo, problémy s prostatou, bolestivé alebo príliš časté močenie

STAVEC L5 - poruchy prekrvenia dolnej časti nôh a chodidiel (studené nohy a ruky), tvorba kŕčových žíl, opuchy dolných končatín, členky, konečník, bedrové kĺby
V psychickej rovine ide o nepochopenie dotyčného, ktorý sa sťahuje dovnútra.

SI SKĹBENIE - prezradzuje ako človek nesie ,, bremeno života" pokiaľ je táto oblasť zablokovaná, vychádzajú z nej ischiatické bolesti, bolesti v nohách a chodidlách, potiaže v podbrušku a chronická zápcha

KOSTRČ -  hemoroidy, svrbenie v oblasti konečníka, bolesti pri sedení, znecitlivenie v nohe. V psychickej rovine človeku často chýba uzemnenie, príliš sa vznáša. Mnoho ľudí ani netuší, že malo zlomenú kostrč a teda nevedia mnoho krát pochopiť prečo majú problém v tejto oblasti, treba si len pospomínať na rôzne pády možno aj v detstve.

 zdroj: Dieter Dorn: Léčení Dornovou metodou                                                                                         

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky