Kraniosakrálna terapia

Terapia využíva vnútornú múdrosť tela - schopnosť ľudského organizmu obnoviť svoje regeneračné a sebaregulačné mechanizmy; posilňuje imunitný systém, pomáha vyrovnať sa so stresom, napätím, , oslabením organizmu, chronickou únavou, nespavosťou, uvoľňuje blokády vzniknuté následkom tráum, úrazov a citových zranení, vitalizuje orgány. Pomáha pri migrénach, bolestiach hlavy, chrbtice, kĺbov, svalov, poruchách učenia sa, sústredenia, pozornosti, vyvážení pravej a ľavej mozgovej hemisféry.

Kraniosakrálna terapia (Kranium - lebka, Sakrum - krížová kosť) je jemná manuálna terapeutická metóda na vyšetrenie a zlepšenie funkcií fyziologického telesného systému, ktorý býva označený ako kraniosakrálny systém.
Dôležitou funkciou tohto systému je produkcia, obeh a spätné vstrebávanie mozgovomiešnej tekutiny. Táto tekutina je produkovaná vo vnútri kraniosakrálneho systému a udržuje fyziologické prostredie, v ktorom sa mozog, miecha a celý nervový systém vyvíja, žije a funguje. Jemnými dotykmi rúk terapeuta sú odstraňované blokády v kraniosakrálnom systéme. Terapia vyznáva prirodzenú autokorekciu a samoliečebné mechanizmy tela, prináša hlboké fyzické a emocionálne uvoľnenie. 

Ľudia poznajú najmä dýchací a srdcový rytmus. Kraniosakrálny je zaujímavý tým, že sa objavuje ako celkom prvý a po smrti zaniká ako posledný. Kraniosakrálny rytmus pulzuje hlboko vnútri nášho fyziologického systému. Táto vnútorná hybná sila sa nazýva aj životná sila - "dych života". Prejav dychu života na bunečnej úrovni je základnou potrebou dobrého zdravia. Ak z nejakého dôvodu tento rytmický pohyb flexie a extenzie stagnuje, zdravie je ohrozené. Sledovanie kraniosakrálneho systému nám potvrdí, či je daný systém v poriadku alebo či je v určitých oblastiach tela zablokovaný alebo obmedzený. Cieľom terapeutickej práce je obnovenie a harmonizácia kraniosakrálneho rytmu.

Terapia spočíva v jemných dotykoch, ktorými sa pôsobí na kosti lebky, hrudnej, brušnej, panvovej oblasti a na tých telesných štruktúrach, ktorých napätie ovplyvňuje stav ostatných orgánov.  Klient leží oblečený na masážnom stole na chrbte. Jemný dotyk  poskytuje telu priestor, čas a dôveru znovu sa spojiť s nesmiernou vnútornou inteligenciou, vysporiadať sa so záťažou a znovu nájsť vnútornú rovnováhu. Terapia využíva vnútornú múdrosť tela - schopnosť ľudského organizmu obnoviť svoje regeneračné a sebaregulačné mechanizmy. Človeka berie komplexne - holisticky. Jeho fyzickú, psychickú a duchovnú časť. Podporuje telo, aby sa vrátilo do STAVU ZDRAVIA.  Aby si našlo mechanizmy na to, ako sa opäť dostať do harmonického stavu. Má preto blahodárny vplyv nielen na mnohé fyzické ťažkosti, ale dokáže byť veľkou oporou v náročných životných obdobiach. Kraniosakrálna terapia pomáha zvyšovať odolnosť a obranyschopnosť organizmu, psychickú odolnosť a zdravé hranice voči druhým ľuďom i v situáciách každodenného života. Zároveň pomôže pestovať jemnú pozornosť ohľadom svojho tela a jeho signálov. Po terapii sa človek cíti zdravší, vyrovnanejší a vitálnejší.

V niektorých krajinách je kraniosakrálna terapia dokonca súčasťou popôrodnej nadštandardnej starostlivosti. Lebka bábätka znáša pri priechode pôrodnými cestami obrovské tlaky, takže občas sa už pri pôrode môže čosi zablokovať a objaviť neskôr. Dieťa môže mať dôsledkom toho poruchy učenia, správania, koncentrácie...

 Dotykmi rúk sa podporia u klienta jeho vlastné uzdravujúce procesy.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky