JOGA ako cesta za zdravím

JOGA ako životný štýl

Kto cvičí jogu, získava zdravie, silu, vnútorný pokoj, odvahu i radosť zo života. Komplexné a efektívne cvičenie jogy sa stáva pre moderného človeka akousi oázou pokoja a pohody, pretože dokáže každého vytrhnúť z bežných starostí, priniesť príjemný aktívny relax po náročnom dni v práci a ako čerešničku na torte aj skvelú postavu. Tempo života je stále rýchlejšie a my sa pomaly, ale isto nemáme čas ani nadýchnuť. Fyzické požiadavky na naše telá sú stále vyššie a psychické vyčerpanie stále bežnejším javom. Joga pomáha dosiahnuť fyzickú vitalitu aj psychickú pohodu je preto vhodným spoločníkom pre človeka, ktorý sa chce vo svojom tele cítiť dobre, vyzerať dobre a záleží mu na svojom zdraví. Pravidelné cvičenie jogy zabezpečí spaľovanie tukov, zrýchlenie metabolizmu, spevnenie svalového tonusu, štíhle a pružné svaly, vyformovanie postavy, uľavenie od bolesti chrbtice, odbúranie stresu a napätia, zlepšenie koncentrácie.

 Každý z nás začína cvičiť z nejakého dôvodu. Jeden chce vytvarovať postavu, upraviť hmotnosť, iný zvýšiť fyzickú zdatnosť, získať viac energie, sebavedomia, pohody, zdravia, harmónie, naštartovať imunitný systém... S klientmi je možné pracovať na ich konkrétnych potrebách a zároveň im odovzdať cenné informácie, naučiť ich vnímať jogu ako životný štýl. Pretože treba rozlišovať, či je napríklad hlavným cieľom spaľovanie tukov, posilnenie a natiahnutie svalov, precvičenie chrbtice a kĺbov, pôsobenie na vnútorné orgány, psychohygiena a zároveň vnímať individualitu klienta. V individuálnom prístupe je veľký zmysel.

Individuálne hodiny jogy - JOGOVÁ TERAPIA  ako UMENIE prinášajúce pocit celkovej telesnej pohody, podporujúce rovnováhu tela, mysle a duše, dosiahnutie fyzickej vitality, psychickej pohody, čo umožňuje cítiť sa vo svojom tele dobre, skvele vyzerať a starať sa o svoje zdravie = zdravie + krása + vitalita, chvíle so SEBOU ...

V individuálnom prístupe je veľký zmysel. Každý z nás začína cvičiť z nejakého dôvodu. Jeden chce vytvarovať postavu, upraviť hmotnosť, iný zvýšiť fyzickú zdatnosť, viac energie, sebavedomia, pohody, pokoja, naštartovať imunitný systém. S klientmi je možné pracovať na ich konkrétnych potrebách a zároveň im odovzdať cenné informácie, čo robiť pred a po cvičení, vnímať jogu ako životný štýl. Pretože treba rozlišovať, či je napríklad hlavným cieľom spaľovanie tukov, posilnenie a natiahnutie svalov, precvičenie chrbtice a kĺbov, pôsobenie na vnútorné orgány, psychohygiena a zároveň vnímať individualitu klienta.

Súčasťou Jogovej terapie sú:

 • ASÁNY - telesné cvičenia
 • dychové cvičenia
 • koncentračné, relaxačné, meditačné cvičenia - spomaliť, započúvať sa do svojho vnútra, vstúpiť hlbokého uvoľnenia, omladnúť

Polohy nášho tela - ASÁNY majú vplyv aj na našu psychiku. Je užitočné vedieť, ktoré polohy upokojujú, dodávajú pokoru, ktoré naopak robia človeka aktívnejším, otvorenejším, učia ho prijímať nové veci, či pozerať na problémy z oboch strán, stabilizovať telo aj myseľ, pomáhať pri koncentrácii, posilniť sebavedomie, získať "NOVÝ POHĽAD", nové vnímanie sveta a reality; poznať, pri ktorých asánach získame hlboké uvoľnenie, upokojenie, zlepšenie nálady a následne priestor na RADOSŤ a užívanie života. Každá pozícia má svoj hlavný cieľ a posolstvo.

Asány pôsobia aj na vnútorné orgány - dochádza k masáži vnútorných orgánov, ich stimulácii, prekrveniu. Jogové pozície zlepšujú dýchanie, činnosť srdca, vyrovnávajú činnosť štítnej žľazy, stimulujú pohlavné orgány, ovplyvňujú krvný obeh, obeh lymfy, stimulujú a upokojujú nervový systém, odstraňujú bolesti hlavy, zlepšujú zrak, aktivujú peristaltiku, naštartujú metabolizmus, odstraňujú škodlivé látky z tela, podporujú vylučovanie, stimulujú zmysly.

PRÁNAJÁMA - dychové cvičenia

Pránajáma je vedomé a zámerné ovládanie a regulovanie dychu (prána - dych, ájáma - riadiť, regulovať). Každým dychom prijímame nielen kyslík, ale i pránu. Prána je kozmická energia, sila vo vesmíre, ktorá tvorí, uchováva i mení. Je základným prvkom života a vedomia.

Telesné účinky pranajámy

 • zachovanie telesného zdravia

 • prečistenie krvi

 • zvýšenie absorpcie kyslíka

 • posilnenie pľúc a srdca

 • úprava krvného tlaku

 • harmonizácia a stabilizácia nervového systému

 • podpora liečebných procesov a liečebnej terapie

 • zvýšenie odolnosti voči nákazám

Psychické účinky pranajámy

 • odstránenie stresu, nervozity, depresií

 • upokojenie myšlienok a citov

 • vnútorná vyrovnanosť

 • rozpustenie energetických blokov

Duchovné účinky pranajámy

 • prehĺbenie meditácie

 • prebudenie a prečistenie čakier (energetických centier)

 • rozšírenie vedomia

Ovládnutím svojho tela a dychu získame súčasne kontrolu nad mysľou.

Tým sa prebudia vnútorné sily, ktoré nás vedú na duchovnej ceste ďalej.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky