JOGA ako cesta za zdravím

JOGA ako životný štýl

Kto cvičí jogu, získava zdravie, silu, vnútorný pokoj, odvahu i radosť zo života. Komplexné a efektívne cvičenie jogy sa stáva pre moderného človeka akousi oázou pokoja a pohody, pretože dokáže každého vytrhnúť z bežných starostí, priniesť príjemný aktívny relax po náročnom dni v práci a ako čerešničku na torte aj skvelú postavu. Tempo života je stále rýchlejšie a my sa pomaly, ale isto nemáme čas ani nadýchnuť. Fyzické požiadavky na naše telá sú stále vyššie a psychické vyčerpanie stále bežnejším javom. Joga pomáha dosiahnuť fyzickú vitalitu aj psychickú pohodu je preto vhodným spoločníkom pre človeka, ktorý sa chce vo svojom tele cítiť dobre, vyzerať dobre a záleží mu na svojom zdraví. Pravidelné cvičenie jogy zabezpečí spaľovanie tukov, zrýchlenie metabolizmu, spevnenie svalového tonusu, štíhle a pružné svaly, vyformovanie postavy, uľavenie od bolesti chrbtice, odbúranie stresu a napätia, zlepšenie koncentrácie.

 Každý z nás začína cvičiť z nejakého dôvodu. Jeden chce vytvarovať postavu, upraviť hmotnosť, iný zvýšiť fyzickú zdatnosť, získať viac energie, sebavedomia, pohody, zdravia, harmónie, naštartovať imunitný systém... S klientmi je možné pracovať na ich konkrétnych potrebách a zároveň im odovzdať cenné informácie, naučiť ich vnímať jogu ako životný štýl. Pretože treba rozlišovať, či je napríklad hlavným cieľom spaľovanie tukov, posilnenie a natiahnutie svalov, precvičenie chrbtice a kĺbov, pôsobenie na vnútorné orgány, psychohygiena a zároveň vnímať individualitu klienta. V individuálnom prístupe je veľký zmysel.

Individuálne hodiny jogy - JOGOVÁ TERAPIA  ako UMENIE prinášajúce pocit celkovej telesnej pohody, podporujúce rovnováhu tela, mysle a duše, dosiahnutie fyzickej vitality, psychickej pohody, čo umožňuje cítiť sa vo svojom tele dobre, skvele vyzerať a starať sa o svoje zdravie = zdravie + krása + vitalita, chvíle so SEBOU ...

V individuálnom prístupe je veľký zmysel. Každý z nás začína cvičiť z nejakého dôvodu. Jeden chce vytvarovať postavu, upraviť hmotnosť, iný zvýšiť fyzickú zdatnosť, viac energie, sebavedomia, pohody, pokoja, naštartovať imunitný systém. S klientmi je možné pracovať na ich konkrétnych potrebách a zároveň im odovzdať cenné informácie, čo robiť pred a po cvičení, vnímať jogu ako životný štýl. Pretože treba rozlišovať, či je napríklad hlavným cieľom spaľovanie tukov, posilnenie a natiahnutie svalov, precvičenie chrbtice a kĺbov, pôsobenie na vnútorné orgány, psychohygiena a zároveň vnímať individualitu klienta.

Súčasťou Jogovej terapie sú:

 • ASÁNY - telesné cvičenia
 • dychové cvičenia
 • koncentračné, relaxačné, meditačné cvičenia - spomaliť, započúvať sa do svojho vnútra, vstúpiť hlbokého uvoľnenia, omladnúť

Polohy nášho tela - ASÁNY majú vplyv aj na našu psychiku. Je užitočné vedieť, ktoré polohy upokojujú, dodávajú pokoru, ktoré naopak robia človeka aktívnejším, otvorenejším, učia ho prijímať nové veci, či pozerať na problémy z oboch strán, stabilizovať telo aj myseľ, pomáhať pri koncentrácii, posilniť sebavedomie, získať "NOVÝ POHĽAD", nové vnímanie sveta a reality; poznať, pri ktorých asánach získame hlboké uvoľnenie, upokojenie, zlepšenie nálady a následne priestor na RADOSŤ a užívanie života. Každá pozícia má svoj hlavný cieľ a posolstvo.

Asány pôsobia aj na vnútorné orgány - dochádza k masáži vnútorných orgánov, ich stimulácii, prekrveniu. Jogové pozície zlepšujú dýchanie, činnosť srdca, vyrovnávajú činnosť štítnej žľazy, stimulujú pohlavné orgány, ovplyvňujú krvný obeh, obeh lymfy, stimulujú a upokojujú nervový systém, odstraňujú bolesti hlavy, zlepšujú zrak, aktivujú peristaltiku, naštartujú metabolizmus, odstraňujú škodlivé látky z tela, podporujú vylučovanie, stimulujú zmysly.

PRÁNAJÁMA - dychové cvičenia

Pránajáma je vedomé a zámerné ovládanie a regulovanie dychu (prána - dych, ájáma - riadiť, regulovať). Každým dychom prijímame nielen kyslík, ale i pránu. Prána je kozmická energia, sila vo vesmíre, ktorá tvorí, uchováva i mení. Je základným prvkom života a vedomia.

Telesné účinky pranajámy

 • zachovanie telesného zdravia

 • prečistenie krvi

 • zvýšenie absorpcie kyslíka

 • posilnenie pľúc a srdca

 • úprava krvného tlaku

 • harmonizácia a stabilizácia nervového systému

 • podpora liečebných procesov a liečebnej terapie

 • zvýšenie odolnosti voči nákazám

Psychické účinky pranajámy

 • odstránenie stresu, nervozity, depresií

 • upokojenie myšlienok a citov

 • vnútorná vyrovnanosť

 • rozpustenie energetických blokov

Duchovné účinky pranajámy

 • prehĺbenie meditácie

 • prebudenie a prečistenie čakier (energetických centier)

 • rozšírenie vedomia

Ovládnutím svojho tela a dychu získame súčasne kontrolu nad mysľou.

Tým sa prebudia vnútorné sily, ktoré nás vedú na duchovnej ceste ďalej.

© 2012 
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!